TEX-DAN Študijná cesta Slovensko: Príprava medzinárodného stretnutia na akceleráciu obehovosti textilného a módneho priemyslu v Dunajskom regióne.

01.08.2024

autor: Bc. Dominika Fugger

V uplynulých mesiacoch sme uskutočnili niekoľko pracovných stretnutí za účelom prípravy medzinárodného študijného pobytu partnerov a stakeholderov konzorcia projektu Interreg DTP TEX-DAN. Zameranie TEX-DAN Študijnej cesty Slovensko je prezentácia príkladov dobrej praxe v oblasti recyklácie textilu, tvorby nových produktov a zapojenie subjektov sociálnej ekonomiky.

Pre tento účel sme v prvom kroku zmonitorovali existujúce textilné podniky a iniciatívy na strednom Slovensku. Identifikované príklady dobrej praxe sme následne zosumarizovali. Prezentované budú v septembri počas dvojdenného programu TEX-DAN Študijná cesta Slovensko.

Jedno z kľúčových stretnutí sa uskutočnilo s vedúcou podniku SVETRO v Banskej Štiavnici. S jeho vedúcou pani Blažkovou sme sa stretli priamo v dielni, ktorá v súčasnosti zamestnáva 35 zamestnancov. Ich hlavnou aktivitou je realizácia zákaziek zo zahraničia. V súčasnosti sa firma venuje iba šitiu, ale v minulosti sa venovala aj pleteniu, preto má veľmi dobrý prehľad o minulosti, súčasnosti, ale aj o výzvach do budúcnosti textilného priemyslu v našom regióne.

Ďalším partnerom pre náš študijný pobyt je aj Banské múzeum v Banskej Štiavnici. Toto múzeum zastrešuje výstavu o podniku Pleta Banská Štiavnica, najvýznamnejšom textilnom koncernovom podniku v Slovenskej republike, ktorý mal v 80tych rokoch 20.storočia vyše 15 000 zamestnancov. So zástupcami Banského múzea sme sa dohodli na spolupráci nielen počas študijného pobytu v Septembri, ale aj na ďalších aktivitách spojených so vzdelávaním a environmentálnou agendou Národnej recyklačnej agentúry Slovensko.

Ďalším strategickým partnerom je aj Technická univerzita vo Zvolene TUZVO, ktorá realizuje nejeden výskum súvisiaci s textíliami, ich recykláciou a kvalitatívnymi vlastnosťami. S pánom prorektorom Šálkom sme naplánovali druhý deň podujatia, na ktorom sa okrem výskumných aktivít na univerzite predstavia aj zástupci slovenských malých a stredných podnikateľov pôsobiacich v textilnom odvetví. Spolu so zahraničnými stakehodlermi, ktorý sa tohto podujatia zúčastnia sa tak vytvorí nadnárodná sieť malých a stredných podnikateľov, ktorí aj vďaka nadobudnutým znalostiam počas študijných pobytov projektu TEX-DAN akcelerujú "cirkularitu" textilného a módneho priemyslu v Podunajskom regióne.