NETWORKING


OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO vytvára nové produkty kolaboráciou všetkých aktérov modelu QUADRUPLE HELIX s cieľom ekologickej stability krajiny a ekonomickej udržateľnosti rozvoja regiónu s dopadom na sociálne spravodlivé pracovné a obývateľné prostredie modelu inovácie QUINTUPLE HELIX.


Model inovácie QUADRUPLE HELIX pozostáva zo štyroch hlavných aktérov v inovačnom systéme: veda a vzdelávanie, politika, priemysel a spoločnosť. Občianska spoločnosť sa stáva významnou súčasťou integrácie inovačných aktivít systémového riešenia prerozvoj regiónov.

Model inovácie QUINTUPLE HELIX vytvára kvalitné, konkurencieschopné, sociálne zodpovedné podnikateľské prostredie prostredníctvom úzkej spolupráce s regionálnou samosprávou, akademickou sférou a výskumom aplikovaným v praxi a znalostnou verejnosťou v ekonomike založenej na vedomostiach.




Inovatívny model QUINTUPLE HELIX  - Globálne otepľovanie ako výzva a hnacia sila inovácie


Inovačný model TRIPLE HELIX sa zameriava na vzťahy medzi univerzitami a priemyslom. 


Model inovácie QUADRUPLE HELIX pozostáva zo štyroch aktérov v inovačnom systéme: veda a vzdelávanie, verejná správa a samospráva, podnikanie a spoločnosť. Pričom občianska spoločnosť sa stáva významnou súčasťou integrácie inovačných aktivít systémového riešenia pre rozvoj regiónov.

Model inovácie QUINTUPLE HELIX vytvára kvalitné, konkurencieschopné, sociálne zodpovedné podnikateľské prostredie prostredníctvom úzkej spolupráce s regionálnou samosprávou, akademickou sférou a výskumom aplikovaným v praxi a znalostnou verejnosťou v ekonomike založenej na vedomostiach.

TRIPLE HELIX výslovne uznáva význam vysokoškolského vzdelávania pre inovácie. V jednej interpretačnej línii by sa však dalo tvrdiť, že Triple Helix kladie dôraz na produkciu a inováciu znalostí v ekonomike, takže je kompatibilná so znalostnou ekonomikou. QUADRPLE HELIX už podporuje perspektívu znalostnej spoločnosti a znalostnej demokracie pre produkciu a inováciu znalostí. V porozumení štvornásobnej špirály vyžaduje udržateľný rozvoj znalostnej ekonomiky koevolúciu so znalostnou spoločnosťou. 

Päťnásobná špirála zdôrazňuje nevyhnutný socioekologický prechod spoločnosti a ekonomiky v dvadsiatom prvom storočí; preto je QUINTUPLE HELIX ekologicky citlivý. V rámci inovačného modelu QUINTUPLE HELIX je tiež potrebné považovať prírodné prostredie spoločnosti a hospodárstva za hybnú silu produkcie a inovácie znalostí, a teda definovať príležitosti pre znalostnú ekonomiku. 

 Európska komisia v roku 2009 označila socioekologický prechod ako hlavnú výzvu pre budúci plán rozvoja. QUINTUPLE HELIX podporuje formovanie situácie prospešnej pre obe strany medzi ekológiou, znalosťami a inováciami a vytváraním synergií medzi ekonomikou, spoločnosťou a demokraciou. 

Globálne otepľovanie predstavuje oblasť ekologického záujmu, na ktorú možno s väčším potenciálom uplatniť inovačný model QUINTUPLE HELIX.


INOVATÍVNY MODEL PRÍSTUPU


Päťnásobný model inovácie QUINTUPLE HELIX  tvorí interakciu piatich podsystémov (helixov): 

VZDELÁVANIE - PODNIKANIE - VEREJNÁ SPRÁVA A SAMOSPRÁVA - VEREJNOSŤ - PROSTREDIE

 v ekonomike založenej na vedomostiach.

Zdroj vedomostí je najdôležitejšou "komoditou" v päťnásobnej špirále. Obeh vedomostí neustále stimuluje nové vedomosti. Výsledkom je, že všetky systémy v päťnásobnej špirále sa navzájom ovplyvňujú vedomosťami, aby podporili udržateľnosť prostredníctvom nových, pokrokových a priekopníckych inovácií.




Sociálna ekológia a ochrana životného prostredia pre inovácie, udržateľný rozvoj a hospodársky rast

Rámec päťnásobnej špirály možno opísať pomocou modelov znalostí, ktoré rozširuje, a pomocou piatich podsystémov (helixov), ktoré obsahuje. V päťnásobnom modeli riadenom špirálou sa vytvárajú a transformujú vedomosti a know-how a cirkulujú ako vstupy a výstupy spôsobom, ktorý ovplyvňuje prírodné prostredie. 

Sociálno-ekologické interakcie prostredníctvom štvornásobného a päťnásobného helixu sa dajú využiť na definovanie príležitostí pre vedomostnú spoločnosť a znalostnú ekonomiku, ako sú inovácie na riešenie udržateľného rozvoja vrátane zmeny klímy.




Účinky investícií do vzdelávania na udržateľný rozvoj v päťnásobnej špirále