NAŠA VÍZIA


Za posledné roky sme získali presvedčenie, že žiadna jednotlivá organizácia, sektor spoločnosti nemá všetky nástroje na zmeny, na ktoré budeme musieť ako spoločnosť reagovať. Preto sme venovali mimoriadnu pozornosť fokusovaniu spoločného záujmu v rámci zdieľanej inteligencie, kolaboratívnych efektov, zdieľaniu aktív nás a našich podporovateľov. Odrazom dynamickej zmeny v prístupe našej organizácie samej k sebe a jej budúcnosti bolo iniciovanie vytvorenie sociálneho partnera NARA-SK podniku obehového hospodárstva, POH, s.r.o. – "registrovaný sociálny podnik" (založená 11/2019, https://www.poh.sk/ ) a Regionálneho inovačného priemyselného klastra Rimavská kotlina REPRIK (založený 12/2019, https://www.reprik.eu/ ).

Sme presvedčení, že tak, ako pre prírodu platí zákon zachovania energie, tak pre našu civilizáciu musí platiť zákon zachovania práce a ľudskej tvorivosti. Príroda sa našťastie na rozdiel od človeka nedá oklamať. Preto budeme naďalej pomáhať pri presadzovaní spoločenskej zodpovednosti voči prírode, vytváraním ekonomicky udržateľných zámerov na merateľných sociálnych dopadoch v spoločnosti.

Bc. Matej Plesník, DiS

predseda predstavenstva NARA-SK


OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO (Cirkulárna ekonomika) je nástroj pre stratégiu trvalo udržateľného rozvoja založeného na vytváraní rovnováhy medzi prírodou a ľudskou spoločnosťou.

Stratégiou NARA-SK je vytvárať vyvážené a zdravé vzťahy v spoločnosti. Jednotlivé nástroje a metódy obehového hospodárstva, ktoré aplikujeme, súvisia s motiváciou zabezpečiť kvalitu života v regiónoch.

OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO vytvára nové produkty kolaboráciou všetkých aktérov modelu QUADRUPLE HELIX s cieľom ekologickej stability krajiny a ekonomickej udržateľnosti rozvoja regiónu s dopadom na sociálne spravodlivé pracovné a obývateľné prostredie modelu inovácie QUINTUPLE HELIX.

Za zásady udržateľného rozvoja považujeme environmentálnu zodpovednosť riešení voči prírode a ochrane prírodných surovín, ekonomickú udržateľnosť pre hospodársky rast a sociálny prístup k obývateľnému prostrediu tvorbou sociálne spravodlivých pracovných miest.

ENVIRONMENTÁLNE

R-stratégie ako rámec pre obehové hospodárstvo pokrývajú celú životnosť materiálu alebo produktu – počnúc ťažbou zdrojov, cez životnosť produktu až po koniec životnosti. Všetky R-stratégie sú zamerané na zníženie spotreby primárnych zdrojov a podporu využívania druhotných surovín.

R-stratégie, ktoré riešia plytvanie v rozhodujúcej fáze návrhu produktu, sú založené na spoločnej zodpovednosti komunity voči prostrediu - odmietnite pôvodný škodlivý produkt alebo materiál a ponúknite alternatívu, prehodnoťte odpad ako zdroj a znížte množstvo potrebných vstupov.






EKONOMICKY


Na zosúladenie udržateľnosti a hospodárskeho úspechu sú potrebné inovatívne obchodné modely. Spoločným cieľom je kvalita života na vyváženosti plnenia environmentálnych záväzkov voči krajine pre sociálne obývateľné prostredie a sociálne spravodlivé pracovné miesta. To sa dá vytvoriť len za základe merateľných ukazovateľov dopadov zámerov na krajinu a obyvateľov. Ekonomicky udržateľné zámery sú na základe analýzy životného cyklu LCA a vytvorenej hodnote životného cyklu LCC

Pre systematický prístup regionálnej samosprávy k adaptácii na zmenu klímy je dôležité aplikovať systémové prístupy a zásady prechodu na obehové hospodárstvo, kde sa uplatňujú inovatívne materiály zo zhodnotených odpadov. Takto nadobúdajú podobu nového produktu, ktorý v riešeniach v spojitosti so sociálnou ekonomikou dodržiava vyššie spomenuté zásady udržateľného rozvoja. 



SOCIÁLNE


Dôležitým prvkom rozvoja regiónov je prepájanie všetkých aktérov a zainteresovaných strán. Metodika LIVING LAB (Živých laboratórií) zapojením aktérov regionálneho rozvoja podľa modelu QUADRUPLE HELIX prináša prvky sociálnej inovácie medzi širokú verejnosť prostredníctvom edukácie, inšpiráciou k zmene prístupov, či postojov, vedúcich k zmene správania verejnosti na environmentálne uvedomelejšie a zodpovednejšie komunity. Pre dosiahnutie spoločného cieľa udržateľného života v zdravom prostredí sa učia spolupracovať, vzájomne pomáhať. Prístupom modelu inovácie QUINTUPLE HELIX tvoria obývateľné prostredie pre obyvateľov, ktorý v spolupráci verejnej správy a samosprávy, vzdelávacích organizácií a podnikateľských subjektov získavajú sociálne spravodlivé pracovné miesta. Tento model inovácie je založený na zdieľaní vedomosti v rámci spoločnej zodpovednosti.




Naša vízia spočíva v integrácii systémových riešení pre obehové hospodárstvo, ktoré podporujú udržateľný rast prostredníctvom spolupráce v rámci modelov Quadruple a Quintuple Helix. Vytvárame efektívne hodnotové reťazce, ktoré rešpektujú životný cyklus produktov, minimalizujú environmentálnu stopu a uprednostňujú obnoviteľné zdroje, čím prispievame k rozvoju inovatívnych, konkurencieschopných a sociálne zodpovedných riešení pre budúcnosť.


SYSTÉMOVÉ RIEŠENIA PRE OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO



  • Model inovácie Quadruple Helix

    pozostáva zo štyroch hlavných aktérov v inovačnom systéme: veda a vzdelávanie, politika, priemysel a spoločnosť. Občianska spoločnosť sa stáva významnou súčasťou integrácie inovačných aktivít systémového riešenia pre rozvoj regiónov.


  • Model inovácie Quintuple Helix vytvára kvalitné, konkurencieschopné, sociálne zodpovedné podnikateľské prostredie prostredníctvom úzkej spolupráce s regionálnou samosprávou, akademickou sférou a výskumom aplikovaným v praxi a znalostnou verejnosťou v ekonomike založenej na vedomostiach.


  • Kolaborácia predstavuje stanovenie spoločného cieľa udržateľného rastu dosahovaného spoluprácou, vzájomnou pomocou a spoločnou zodpovednosťou všetkých aktérov podľa modelu QUADRUPLE HELIX.


  • Tvorba produktov v obehovom hospodárstve si vyžaduje prístup, aby sa spotrebovalo čo najmenej primárnych zdrojov i energií, a zároveň pri ich realizácii bude preferované využívanie obnoviteľných zdrojov i materiálov.


  • Produkty obehového hospodárstva musia spĺňať požiadavku opakovaného používania, opraviteľnosti, zlepšovania, recyklovateľnosti alebo environmentálne prijateľnej rozložiteľnosti a to pri neustálom znižovaní uhlíkovej stopy.


  • Hodnotové reťazce produktov sa vytvárajú na začiatku životného cyklu produktu vývojom, výskumom, a následne výrobou na základe analýzy životného cyklu LCA. Základom predchádzania vzniku odpadov je tvorba nových produktov na dodržiavaní hiearchie nakladania odpadov – dlhodobé využívanie, opätovné použitie, recyklácia, zhodnotenie na inovatívne produkty, zneškodnenie.